MEČE A KATANY

Důležité odkazy / informace

 • DOPRAVA ZDARMA
 • Banner

 • Japonské katany, nože a meče...
MEČE A KATANY

Vyberte si meč či katanu z naší nabídky a získejte tak velice stylovou orientální dekoraci a zároveň pomůcku na ohromení vašich návštěv, když jim svojí katanou předvedete tameshigiri neboli zkoušku seku na tatami nebo, pokud pořídíte kvalitnější meč, na bambusu. Chce to trochu cviku, ale každý bude uchvácen, když uvidí sílu a moc vašeho meče v a...

Vyberte si meč či katanu z naší nabídky a získejte tak velice stylovou orientální dekoraci a zároveň pomůcku na ohromení vašich návštěv, když jim svojí katanou předvedete tameshigiri neboli zkoušku seku na tatami nebo, pokud pořídíte kvalitnější meč, na bambusu. Chce to trochu cviku, ale každý bude uchvácen, když uvidí sílu a moc vašeho meče v akci.

Při nákupu nad 3.000,- máte dopravu zdarma.

Hlavním bodem naší nabídky mečů jsou populární a tradiční katany, ikonické meče samurajů, které jsou prakticky beze změn v technologii kované již od 15. Století. Je až k nevíře, že za nějakých 600 let v podstatě nebyly překonány a jsou bezesporu nejdokonalejší sečnou zbraní, kterou lidstvo zná. Samurajové nosili katany pro boj na otevřených prostranstvích, pokud však bylo nutno bít se uvnitř, použili svůj druhý o něco kratší meč zvaný wakizashi, který díky své kratší délce poskytoval lepší manévrovatelnost v omezeném prostoru, ovšem nemenší kvalitu, co se týče bojových vlastností a ostrosti. V neposlední řadě měl tento krátký meč důležitou rituální roli, pomocí wakizashi se mimo jiné prováděla rituální sebevražda seppuku, která byla jak čestným trestem i prostředkem k dání najevo nesouhlasu s činy svého pána. Poslední zbraní samuraje je krátká dýka tanto, využívaná pro boj z blízka a vynikající neuvěřitelnou průrazností. Krom toho se tanto v některých případech také využívali pro vykonání seppuku. Tyto tři zbraně mají společné to, že jsou všechny vyráběny podobnou technologií a všechny jsou až neuvěřitelně ostré, ale zároveň nádherné a oku lahodící. Dnes se je již samurajská společenská vrstva dávnou minulostí a spory se neřeší cestou meče, přesto vám tyto meče poslouží jako úžasná dekorace a ty lepší kusy využijete pro sekové zkoušky, u kterých si můžete naplno vychutnat, jak dobré a mocné tyto zbraně jsou. 

V naší nabídce je možno najít i jiné druhy katan, jako shirasaya, což je katana, u které je pochva a rukojeť ze dřeva a není zde žádná záštita, takže jde vizuálně o velice zajímavý meč. Dalším druhem katany je tak zvaná iaito katana, která je praktická v tom, že nemá vůbec ostří a dá se tedy použít jednak jako cvičný meč, pokud máte zájem se v umění japonského meče vzdělat jako v bojovém umění.

Pokud fandíte spíše středověké Číně než Japonsku, podívejte se na naši nabídku čínských mečů a ninja mečů, vhodných jak na cvičení, tak jako vkusné dekorace.

Jestli rádi pořádáte nezapomenutelné oslavy, kde teče proudem šampaňské, určitě se podívejte na naše šavle pro sabrage, což jsou šavle na zbavení lahve obtížného korku. Když se to udělá správně, je to velmi efektní a bez jediného střepu. A vaši hosté budou nadšení.

Všechny meče výše, ať už si je pořídíte kvůli zkouškám seku nebo cvičení, jsou krásné a byla by škoda schovávat je ve skříni. I proto nabízíme krásné stojany na meče, abyste se svým mečem mohli kochat kdykoliv a aby se mohl stát stylovým ústředním prvkem vašeho interiéru.

Najdete u nás i vyslovené rarity, jako jsou třeba skryté čepele ve vycházkové holi, které byli velmi populární začátkem minulého století, kdy byly vycházkové hole praktickým módním doplňkem a díky ukrytému kordu výborným způsobem sebeobrany.

Pokud hledáte něco velkého, tak co třeba Naginata sword? Jde o ostrou čepel na konci velmi dlouhé násady, tedy jde taky o zbraň velmi ikonickou. Není bez zajímavosti, že když byli tyto „meče“ v akci, byli jejich nositelkami především ženy, které v případě nouze bojovaly bok po boku samurajů a říkalo se jim Onna-musha.

Zobrazit

MEČE A KATANY Počet produktů: 32

Podkategorie

 • Katany

  Pořiďte si ten nejostřejší meč, který můžete mít, pořiďte si katanu. Naše funkční repliky tohoto ikonického japonského meče vás nadchnou. Díky preciznímu postupu při výrobě je většina kusů v naší nabídce zcela funkčních, vhodných i pro zkoušky seku a v neposlední řadě také výborně vypadají. Pro milovníka orientu je katana nutným doplňkem domácnosti.

  Při nákupu nad 3.000,- máte dopravu zdarma.

  Původně je katana mečem samuraje a její nošení bylo v počátcích výsadou. Samuraj kromě katany nosil o něco kratší wakizashi, set těchto dvou zbraní se nazývá daišó. K tomu ještě míval samuraj třetí, ještě kratší, meč nazývaný tanto. Tyto tři zbraně jsou si co do vzhledu a užité technologie velice podobné, zjednodušeně je můžeme dělit podle délky a to tak, že do 30 cm jde o tanto (je to tedy v podstatě dýka), mezi 30 a 60 cm se jedná o wakizashi a meče o délce 60 až cca 90 cm jsou katany.

  Technologie výroby se od 15. století, kdy se katany začali vyrábět, příliš nezměnila. Kovářští mistři tehdy objevili dokonalost a svých postupů se naštěstí stále drží, dík čemuž, se z těchto dokonalých zbraní můžeme těšit dodnes.  Co už tolik pocitu štěstí většině z nás nepřináší je fakt, že pravá katana z rukou japonského mistra kováře, která používá původní metody, materiály, zkušenost předávanou po generace a která je ve svém provedení skutečným mistrovským uměleckým dílem, se cenově pohybuje na výši nového automobilu, takže není úplně dostupná pro každého. Útěchou nám budiž, že výrobní postup ve svém základu není tajemstvím, takže mistři kováři mimo Japonsko dokážou vytvořit velice kvalitní repliky z moderní uhlíkové oceli, které se pohybují v podstatně nižší cenové relaci a je tedy možné si katanu pořídit a těšit se jak z její ostrosti, tak její krásy.

  Katany v naší nabídce jsou z různých druhů oceli. Nejčastěji jednodruhové, ale můžete najít i katany, kde jsou druhy ocele kombinovány, aby se dosáhlo optimálních vlastností. Například kdy ostří tvoří ocel s vyšším obsahem uhlíku, která je tvrdší, ale křehčí a zbytek meče je z ocele měkčí, která naopak není tak křehká. Nejčastějším typem v naší nabídce jsou čepele v konfiguraci maru, což jsou čepele z jednoho druhy ocele. Můžete vybírat z různých typů, kdy ocel AISI 1045 je měkčí, s takovým mečem je třeba pracovat opatrně, protože při obtížnějších zkouškách seku může dojit k deformaci, tím pádem jsou meče z této oceli spíše dekorativní (přesto však velice ostré). Tvrdší ocelí jsou AISI 1095 a T10, které mají vyšší obsah uhlíku a příměsi jako mangan, které dodávají vyšší pevnost a proto jsou i na výrobu funkčních mečů vhodnější. Dělá se u nich i tak zvané diferenciální tvrzení, kdy se čepel kalí, ale pouze v té polovině čepele, kde je ostří. Kalená část je totiž tvrdší, ostří je pak odolnější, ale nekalená část si zachovává pružnost a tak není taková šance na zlomení meče. Takto diferenciálně kalené ostří se nazývá hamon a vytváří mimo jiné i charakteristickou kresbu na čepelích katan.

  Při manipulaci s katanami buďte co nejvíce opatrní, neustále mějte na paměti, že ostří je jako břitva a už lehký kontakt může napáchat škodu. A také mějte na paměti, že uhlíková ocel není nerezová, o katanu je tedy třeba dobře pečovat, především jí uchránit před nadměrnou vlhkostí. Například po tameshigiri (zkouškách seku) na ovoci nebo bitvě v dešti je třeba čepel dobře vysušit a ošetřit aby nezačala podléhat korozi.

 • Tanto

  Pořiďte si ikonickou samurajskou dýku tanto a užijte se tuto nádhernou minikatanu, jak pro její krásu a dokonalé řemeslné provedení, tak pro její neuvěřitelnou ostrost.

  Při nákupu nad 3.000,- máte dopravu zdarma.

  Tanto je nejkratší z čepelí, kterou nosili slavní samurajové. Kromě toho, že pravděpodobně sloužila i jako praktický nůž, byla skvělým doplňkem v boji nablízko, když se protivníci dostali do těsného souboje. Tanto má obrovskou průraznost a tak mohla velmi dobře penetrovat brnění nepřítele a dopomoci k získání převahy v souboji na život a na smrt.

  Tanto je v podstatě nůž dlouhý do 30 cm tvořený obdobnou metodou jako jeho příbuzní, kterými jsou wakizashi o délce od 30 do 60 cm a katana v délce od 60 do 90 cm. Tradičně se tyto délky uvádí v jednotkách šaku, kde platí, že 1 šaku odpovídá přibližně 30,3 cm.

  Tato dýka byla používaná i na slavnou rituální sebevraždu zvanou seppuku, známou v Evropě pod názvem Harakiri – ten se ovšem v Japonsku nepoužívá, protože je označením hanlivým. Tanto k seppuku využívaly spíše ženy, muži častěji používali krátký meč wakizashi.

  Nože tanto v naší nabídce, jsou vyráběny z té nejlepší oceli, tradičním způsobem, tak aby jejich ostří i celá čepel vydrželi co nejdéle bez újmy. Výborné je, že tento tradiční japonský „tesák“ můžete použít i v praxi jako klasický lovecký nůž jedinečného stylu.

 • Wakizashi

  Dalo by se říci, že Wakizashi je krátká katana. Proto jestli vaše srdce touží po tom, mít doma vystavený krásný japonský meč, ale katana je na vás příliš dlouhá a nevešla by se, zkuste wakizashi a jistě budete nadmíru spokojení. Co do schopností v seku se wakizashi kataně blíží a v ostrosti se jí dokonce vyrovná. A pokud už katanu máte a poohlížíte se po něčem dalším, wakizashi je jasnou volbou. Mít kompletní daišó (samurajský komplet katana a wakizashi) prostě musíte.

  Při nákupu nad 3.000,- máte dopravu zdarma.

  Wakizashi bývaly nedílnou součástí výbavy každého samuraje a společně s katanou vytvářili set zvaný daišó. Tato zbraň kromě své funkce sekundární zbraně v boji plnila i důležitou rituální funkci. Díky své kratší délce jí samuraj nosíval stále u sebe, aby jí měl v případě nouze po ruce a potom tento krátký meč sloužil k vykonání slavné rituální sebevraždy zvané seppuku, která mohla sloužit jednak jako trest a způsob jak mohl samuraj opět získat ztracenou čest, případně mohla seppuku posloužit i jako jediný myslitelný projev vzdoru či projevení nesouhlasu s činy a postoji svého pána. 

  Co do provedení, je wakizashi velice podobné katanám, je použita kvalitní tvrdá ocel a i zde se provádí diferenciované kalení, které dodává odolnost ostří a zároveň krásnou charakteristickou kresbu, která zdobí lesklý povrch čepele, tak zvaný hamon.

  I s wakizashi je možné provádět zkoušky seku, ale nezapomeňte se pak dobře postarat o čepel vašeho meče. Kvalitní ocel není automaticky nerezová a je tedy potřeba čepel vždy dobře vysušit a ošetřit aby nemohla vzniknout koroze, na tak krásné čepeli by to byla neuvěřitelná škoda.

 • Shirasaya
 • Šavle na sabrage
 • Hidden swords
 • Stojany, tsuby, saya
 • Naginata sword
 • Laito katana
 • Čínské meče a ninja meče
 • Členění podle materiálu
na stránku
Zobrazeno 1 – 12 z 32 položek
Zobrazeno 1 – 12 z 32 položek

Follow us on Facebook